Spódnice w górę!

Jak zrobić ciepłą, mięsistą czapkę na drutach – wzór do pobrania

Cześć i czołem, dzisiaj mam dla Was coś ekstra!

W zeszłym tygodniu pokazywałam Wam na Instagramie, jak robię na drutach czapkę.

Zabrałam się za nią jednego wieczoru, kiedy zaczęło mnie nieco nosić, bo dawno już drutów w rękach nie miałam i chciałam się nimi trochę pobawić, oglądając film. I tak dość spontanicznie od ćwiczenia pewnej techniki w kilka godzin doszłam do gotowej czapki.

Podekscytowana tym, że z w miarę luźnego pomysłu i dopracowywania koncepcji i wzoru na bieżąco wyszła mi cudna czapka, pokazałam Wam ją na InstaStories. W odpowiedzi moją skrzynkę zasypała masa wiadomości z prośbą o to, żebym pokazała, jak taką zrobić. A wicie – ja uwielbiam zarażać innych pasją do robienia na drutach, więc napisania takiej instrukcji to dla mnie dzika przyjemność ✌🏻

Więc w dzisiejszym poście znajdziecie instrukcje tego, jak krok po kroku zrobić sobie własnoręcznie mięciutką, wełnianą i ciepłą czapkę na drutach.

Opisałam w niej wszystko, co będzie Wam potrzebne – akcesoria, wełnę, techniki, część podlinkowałam. Czapka nie jest najprostszą rzeczą, jaką można zrobić na drutach, ale naprawdę wystarczy nieco wprawy i ćwiczeń, żeby podołać i sobie taką zrobić.

Wzór macie rozpisany poniżej, ale jestem pewna, że będzie się Wam dziergało prościej i sprawniej, jeśli tę instrukcję sobie wydrukujecie – pod koniec wpisu znajdziecie link do PDFa.

 

Żeby zrobić czapkę, potrzebujesz: 1 motka grubej wełny (np. The Wool od We Are Knitters lub Crazy Sexy Wool od Wool And The Gang), drutów o grubości 15mm na żyłce o długości min. 40 cm, szydełka, igły dziewiarskiej i nożyczek. 

Wykorzystane techniki: nabieranie oczek, przerabianie robótki na okrągło, ścieg ściągaczowy, zamykanie oczek. 

Zaczynamy:

 • Nabierz 44 oczka. 
 • Teraz połącz ze sobą dwa końce robótki tak, żeby móc przerabiać ją na okrągło. Mając koniec robótki na jednym drucie (koniec robótki jest tu, gdzie nitka idzie do motka), przesuń jej początek na drugi drut. Teraz wbij drut z końcem robótki w pierwsze oczko z drugiego drutu i przerób je jako prawe. NIe rób tego zbyt luźno, przypilnuj żeby oba końce robótki faktycznie się ze sobą połączyły.
 • Przerób resztę rzędu ściegiem ściągaczowym, tj. przerabiaj na zmianę po jednym oczku prawym i po jednym lewym, a w kolejnych rzędach zawsze nad oczkiem prawym przerabiaj prawe, a nad lewym lewe. WARTO zaznaczyć sobie znacznikiem, gdzie jest początek rzędu. 
 • Przerób ściegiem ściągaczowym rzędy od 2. do 16.
 • W 17. rzędzie wbij drut w oczko 1. i 2. i przerób je razem jako oczko prawe (to jest właśnie zamykanie oczek). Pozostałe oczka w tym rzędzie przerabiaj normalnie, aż na lewym drucie zostaną trzy oczka z tego rzędu. Przerób dwa pierwsze z nich razem jako oczko prawe, a następnie przerób ostanie lewe oczko w rzędzie. 
 • 18. rząd przerób ściegiem ściągaczowym. 
 • W 19. rzędzie przerób oczko 1. i 2. razem jako oczko prawe. Pozostałe oczka w tym rzędzie przerabiaj normalnie, aż na lewym drucie zostaną trzy oczka z tego rzędu. Przerób dwa pierwsze z nich razem jako oczko prawe, a następnie przerób ostanie lewe oczko w rzędzie. 
 • 20. rząd przerób ściegiem ściągaczowym. 
 • W 21. rzędzie przerób oczko 1. i 2. razem jako oczko prawe. Pozostałe oczka w tym rzędzie przerabiaj normalnie, aż na lewym drucie zostaną trzy oczka z tego rzędu. Przerób dwa pierwsze z nich razem jako oczko prawe, a następnie przerób ostanie lewe oczko w rzędzie. 
 • 22. rząd przerób ściegiem ściągaczowy. 
 • W 23. rzędzie przerób oczko 1. i 2. razem jako oczko prawe. Pozostałe oczka w tym rzędzie przerabiaj normalnie, aż aż na lewym drucie zostaną trzy oczka z tego rzędu. Przerób dwa pierwsze z nich razem jako oczko prawe, a następnie przerób ostanie lewe oczko w rzędzie. 
 • 24. rząd przerób ściegiem ściągaczowy.
 • W 25. rzędzie przerób oczko 1. i 2. razem jako oczko prawe. Pozostałe oczka w tym rzędzie przerabiaj normalnie, aż na lewym drucie zostaną trzy oczka z tego rzędu. Przerób dwa pierwsze z nich razem jako oczko prawe, a następnie przerób ostanie lewe oczko w rzędzie. 
 • 26. rząd przerób ściegiem ściągaczowym.
 • W 27. rzędzie przerób oczko 1. i 2. razem jako oczko prawe. Pozostałe oczka w tym rzędzie przerabiaj normalnie, aż na lewym drucie zostaną trzy oczka z tego rzędu. Przerób dwa pierwsze z nich razem jako oczko prawe, a następnie przerób ostanie lewe oczko w rzędzie. 
 • Rząd 28., 29., i 30. przerób ściegiem ściągaczowym.
 • Odwiń z motka około metr nitki i odetnij ją przy motku. Weź szydełko i z jego pomocą zacznij przekładać tę nitkę przez kolejne oczka, zdejmując je delikatnie z drutu. Rób to ostrożnie i powoli, żeby nie zgubić żadnego z oczek i nie spruć sobie robótki. 
 • Kiedy skończysz przekładać nitkę przez oczka chwyć za nią i mocno ściągnij robótkę, żeby nadać czapce odpowiedni kształt i ją wykończyć. Zwróć uwagę, czy na czubku nie została zbyt duża dziura (powinno się w niej zmieścić szydełko, nie palec). Jeśli jest zbyt duża, mocniej ściągnij robótkę. 
 • UWAGA: ścieg ściągaczowy ma to do siebie, że wzór nie zawsze ładnie się układa, kiedy zaczniemy zamykać oczka. Dlatego sprawdź, na której ze stron Twojej robótki – na prawej, czy na lewej – lepiej to wygląda i tę noś jako tę zewnętrzną. 
 • Weż do ręki igłę i nawlecz ją na nitkę. Zszyj miejsce, w którym robótka była ściągana. Wypuść pozostałą nitkę po lewej stronie czapki i zabezpiecz, żeby nie zaczęła się pruć. 
 • Gratulacje, czapka jest gotowa! 

Możesz również wydrukować sobie tę instrukcję, to z pewnością ułatwi ci dzierganie – KLIKNIJ, ŻEBY WYDRUKOWAĆ


Bardziej od samego robienia na drutach cieszy mnie tylko to, że ktoś przeze mnie zarazi się tym hobby i też zacznie dziergać. No serducho mi wtedy rośnie 🖤 Dlatego jeśli pokusicie się o zrobienie tej czapki, to nie krępujcie się zasypać mi skrzynki mailowej całą masą zdjęć Waszych włóczkowych dzieł, ja bardzo na nie czekam! I koniecznie oznaczcie mnie na Instagramie  👉🏻 @spodnicewgore #SWGczapka ✌🏻

Miłego dziergania i do napisania!

SPÓDNICOWY NEWSLETTER

Zapisz się, żeby nie przegapić niczego, co pojawia się na Spódnicach!

     
Loading...