Spódnice w górę!

CZAPKA Z POMPONEM – WZÓR DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Czapki, czapki, czapki!

Ostatnio nic nie sprawia mi takiej frajdy, jak dzierganie czapek. Od przeszło dwóch miesięcy w kółko robię czapki – przerabiam stare, wymyślam nowe, eksperymentuje ze ściegami, z technikami, kupuję nowe druty, takie specjalne, do czapek, i się nimi bawię – jak to się mówi teraz w Internetach, mam mega podjarkę na czapki (albo wcale się tak nie mówi i wyszłam właśnie na totalnego ramola). 

I właśnie ostatnio – w wyniku przeżywania tej drobnej fiksacji – nabrałam ochoty na zrobienie sobie pewnej czapki. Zostało mi trochę jasnej, grubej wełny po jednym z szalików, które dziergałam zeszłej zimy i umaniłam sobie w głowie, że dorobię sobie do kompletu czapkę. Konkretną: ze ściągaczem i pomponem, dopasowaną (tak dla odmiany, bo do tej pory wszystkie czapki, które zrobiłam były ogromniaste) i ściegiem francuskim, bo to nim zrobiłam tamten szalik. Pomysł wydał mi się zacny, więc czym prędzej wzięłam się za robotę. Jakieś trzy próby później, w atmosferze lekkiej frustracji, ta nieszczęsna czapka uświadomiła mi jedno – że w przypadku moim i drutów zasada „better done than perfect” nie obowiązuje. Bo żadna z tych czapek nie była idealna! Nie wyglądała tak, jak ją sobie wymyśliłam. I tak dziergałam i prułam – w kółko – aż w końcu wersja szósta (albo siódma, bo w pewnym momencie już straciłam rachubę) mi wyszła. Puchar, szampan i splendor! 

I dzisiaj przychodzę do Was właśnie ze wzorem na tę jedyną, idealną, dopasowaną czapkę. W końcu tyle nad nią pracowałam, jest perfekcyjna (zaręczam!), więc trzymać dla siebie jej nie będę – podzielę się. 

Czapka, którą będziemy dzisiaj robić jest bardzo prosta – nawet jeśli dopiero zaczynasz robić na drutach, to i tak spokojnie sobie z nią poradzisz. Ścieg francuski jest bardzo łatwy – przerabia się w nim wyłącznie same prawe oczka. Jedynym problematycznym momentem w całej czapce jest odejmowanie oczek, ale gwarantuję, że jeśli robótka nie jest przerabiana zbyt ciasno, to nie powinno być z nim najmniejszych problemów. 

No to co? Dziergamy?

Żeby zrobić czapkę, potrzebujesz: 1 motka grubej wełny (np. The Wool od We Are Knitters lub Crazy Sexy Wool od Wool And The Gang), drutów o grubości 15mm (na żyłce lub prostych – wedle upodobań), szydełka, igły dziewiarskiej i nożyczek. 

Wykorzystane techniki: nabieranie oczek, ścieg ściągaczowy, ścieg francuski, odejmowanie oczek, zszywanie robótki, robienie pomponów. 

UWAGA: robiąc na drutach, zawsze pierwsze oczko w rzędzie przekłada się na prawy drut bez przerabiania – dalej w instrukcji nazywam to zdejmowaniem oczka. 

Zaczynamy: 

 • Nabierz 34 oczka. 
 • Pierwsze 6 rzędów przerób ściegiem ściągaczowym, tj. przerabiaj na zmianę po jednym oczku prawym i po jednym lewym, a w kolejnych rzędach zawsze nad prawym przerabiaj prawe, a nad lewym lewe. 
 • Rzędy od 7. do 10. przerabiaj ściegiem francuskim, czyli wszystkie oczka w tych rzędach przerób na prawo (mówiłam, że będzie prosto 😉)
 • W rzędzie 11. zdejmij pierwsze oczko, a oczko 2. i 3. przerób razem na prawo – czyli odejmij jedno oczko. Przerabiaj dalej oczka w rzędzie ściegiem francuskim aż do oczka 32. Oczko 32. i 33. przerób razem na prawo, a następnie przerób ostatnie oczko w rzędzie na prawo. 
 • Rząd 12.  przerób ściegiem francuskim. 
 • W rzędzie 13. zdejmij pierwsze oczko, a oczko 2. i 3. przerób razem na prawo. Przerabiaj dalej oczka w rzędzie ściegiem francuskim aż zostaną na lewym drucie trzy oczka, dwa pierwsze z nich przerób razem na prawo, a następnie przerób ostatnie oczko w rzędzie na prawo. 
 • Rząd 14. przerób ściegiem francuskim. 
 • W rzędzie 15. zdejmij pierwsze oczko, a oczko 2. i 3. przerób razem na prawo. Przerabiaj dalej oczka w rzędzie ściegiem francuskim aż zostaną na lewym drucie trzy oczka, dwa pierwsze z nich przerób razem na prawo, a następnie przerób ostatnie oczko w rzędzie na prawo. 
 • Rząd 16. przerób ściegiem francuskim. 
 • W rzędzie 17. zdejmij pierwsze oczko, a oczko 2. i 3. przerób razem na prawo. Przerabiaj dalej oczka w rzędzie ściegiem francuskim aż zostaną na lewym drucie trzy oczka, dwa pierwsze z nich przerób razem na prawo, a następnie przerób ostatnie oczko w rzędzie na prawo. 
 • Rząd 18. przerób ściegiem francuskim. 
 • W rzędzie 19. zdejmij pierwsze oczko, a oczko 2. i 3. przerób razem na prawo. Przerabiaj dalej oczka w rzędzie ściegiem francuskim aż zostaną na lewym drucie trzy oczka, dwa pierwsze z nich przerób razem na prawo, a następnie przerób ostatnie oczko w rzędzie na prawo.
 • Rząd 20. przerób ściegiem francuskim.
 • W rzędzie 21. zdejmij pierwsze oczko, a oczko 2. i 3. przerób razem na prawo. Przerabiaj dalej oczka w rzędzie ściegiem francuskim aż zostaną na lewym drucie trzy oczka, dwa pierwsze z nich przerób razem na prawo, a następnie przerób ostatnie oczko w rzędzie na prawo.
 • Rząd 22. przerób ściegiem francuskim.
 • W rzędzie 23. zdejmij pierwsze oczko, a oczko 2. i 3. przerób razem na prawo. Przerabiaj dalej oczka w rzędzie ściegiem francuskim aż zostaną na lewym drucie trzy oczka, dwa pierwsze z nich przerób razem na prawo, a następnie przerób ostatnie oczko w rzędzie na prawo.
 • Rząd 24. przerób ściegiem francuskim.
 • Odwiń z motka około metr nitki i odetnij ją przy motku. Weź szydełko i z jego pomocą zacznij przekładać tę nitkę przez kolejne oczka, zdejmując je delikatnie z drutu. Rób to ostrożnie i powoli, żeby nie zgubić żadnego z oczek i nie spruć sobie robótki. 
 • Kiedy skończysz przekładać nitkę przez oczka chwyć za nią i mocno ściągnij robótkę, żeby nadać czapce odpowiedni kształt i ją wykończyć. Zwróć uwagę, czy na czubku nie została zbyt duża dziura (powinno się w niej zmieścić szydełko, nie palec). Jeśli jest zbyt duża, mocniej ściągnij robótkę. 
 • Weż do ręki igłę i nawlecz ją na nitkę. Zszyj miejsce, w którym robótka była ściągana. Wypuść pozostałą nitkę po lewej stronie czapki i zabezpiecz, żeby nie zaczęła się pruć. 
 • Gratulacje, czapka jest gotowa!

Tak czapka wygląda po zszyciu

Teraz czas na pompon! Jak go zrobić? 

Do zrobienia pompona (pomponu?) będzie potrzebna Wam wełna (jej ilość zależy od tego, jak bardzo pompon ma być puchaty, więc wedle preferencji, ale z jednego motka wełny powinno udać się zrobić i czapkę i pompon), palce drugiego człowieka i nożyczki.

Do dzieła: palce wskazujące obu rąk muszą znajdować się w odległości około 10 cm od siebie i musi się dać owinąć wokół nich nitkę wełny. Owijaj palce wełną, aż uznasz, że pompon ma już satysfakcjonującą objętość. Potem odetnij kawałek nitki od motka i zwiąż nią ciasno wełnę pomiędzy palcami, na środku, zostawiając zapas tej nitki, tak żeby dało się potem przywiązać pompon do czapki. Powstałe na obu końcach pętelki wełny przecinamy nożyczkami. Pompon gotowy, teraz trzeba tylko nieco go rozcapierzyć i ułożyć, żeby nadać mu właściwy kształt. Pompon przywiązujemy do miejsca, w którym zszyliśmy czapkę.  

Postaram się niebawem wrzucić na Instagram instrukcję ronienia pomponów w formie video

Żeby było Ci prościej, całą tę instrukcję możesz sobie wydrukować – tu masz PDFa. 

W tym wzorze fajne jest też to, że można go nieco zmodyfikować – na przykład zamiast ściegiem francuskim zrobić ją ryżem albo ściegiem pończoszniczym (dokładnie taką zamówiła u mnie niedawno koleżanka, więc będziecie mogli zobaczyć ją w tej wersji niebawem na Instagramie). Ilość oczek i rzędów się nie zmienia, odejmujemy w tych samych miejscach, a mamy zupełnie inną czapkę. Warto poeksperymentować 😉 

No i to tyle!

Jeśli skusisz się i zrobisz tę czapkę, koniecznie daj mi znać – wyślij mi zdjęcie, wiadomość, oznacz mnie w poście, relacji, jak wolisz 😊 Będzie mi bardzo miło. 

A jak masz ochotę zrobić na drutach coś jeszcze, to tu masz link do wzoru jeszcze jednej czapki – łap! Jest mięsista, ciepluchna i bardzo wdzięczna w noszeniu, ja swoją noszę tej zimy non-stop. 

 

Do napisania! 

 

SPÓDNICOWY NEWSLETTER

Zapisz się, żeby nie przegapić niczego, co pojawia się na Spódnicach!

     
Loading...